FVS eli Futisvalmentajan starttikurssi saatiin päätökseen menneenä lauantaina. Kyseinen koulutus on Palloliiton valmentajapolun ensimmäinen askelma tikkailla joilla on kaiken kaikkiaan 10 eri askelmaa mistä 8 on jalkapalloon liittyviä ja loput 2 ovat futsaliin erikoistuvia koulutuskokonaisuuksia. Lisäksi on maalivahtivalmentajan koulutuspolku josta löytyy 5 askelmaa. FVS käsittää kaksi 10 tunnin lähipäivää sekä jonkin verran netissä tehtäviä itseopiskelutehtäviä Palloliiton oppimisympäristössä. Vähintäänkin tämän FVS:n suorittamista toivoisimme kaikilta seuran valmentajilta.
Nyt siis olimme starttikurssilla joka useamman vuoden tauon jälkeen saatiin pidettyä omassa ympäristössä, allekirjoittaneen saatua Palloliiton kouluttajapätevyyden kyseisen kurssin vetämiseen. Aiemmin koulutettavat suorittivat kurssin naapurikaupungin Ilveksen ympäristössä; tämä mahdollistui seurayhteistyön avulla.
Mukana koulutuksessa oli 7 seuran valmentajaa eri ikäluokista sekä seuran harrastepäällikkö. Kasassa oli hyvä ryhmä jossa keskustelua riitti vaikka kuinka paljon, jopa niin, että kouluttajalla tuli haasteita pysyä aikataulussa. Näin ensikertalaisena kouluttajana imaisen tästä hyvän reflektoinnin kautta opit ja olen jämäkämpi tulevien kurssien ajankäytön kanssa. Tästä ajankäytöstä toki kouluttajakoulutuksessa varoiteltiin eikä näemmä turhaan.
Starttikoulutuksen pääpainopisteet valmentajien osaamisen ja sen kehittämisen näkökulmasta ovat organisointikyvyt sekä vaikuttavan harjoituksen luominen. Organisoinnin yhtenä palana on se, kuinka nopeasti harjoite saadaan käyntiin eli mitä vähemmillä selityksillä liikkeelle, sen parempi. Monesti me aikuiset haluamme kertoa juurta jaksain lapsille harjoitteesta kaikki mahdolliset säännöt ja liikkeet ym. siksi "ettei sitten enää toista kertaa tartte". Mutta! Aina on siis mutta. Ihmisen aivot ovat siitä(kin) mielenkiintoiset, että 30 sekunnin kuuntelun jälkeen asioita alkaa enenevässä määrin viuhahtelemaan yli ja/tai ohi niin siksi me haluaisimme saada jalkapalloharjoitteet nopeasti käyntiin; voimme sitten harjoitteen aikana lisätä kerroksia eli laittaa lisää sääntöjä tarpeen mukaan. Vaikuttava harjoitus taas sisältää paljon pallon kanssa touhuamista sekä liikettä ja jos näiden kahden avainasian lisäksi pelaajat vielä oppivat haluttujen teemojen konsepteja niin avot sie!
Toivottavasti jokainen kurssilainen on starttikurssin läpikäytyään edes pikkuisen parempi valmentaja - minä ainakin olen! Ja toivottavasti itse olen jatkossa myös pikkuisen parempi kouluttaja.
Lauri Veittikoski
Ylöjärven Ilves, junioripäällikkö
30.06.2025 10.52 | Ylöjärven Ilveksen valmentajat FVS:lla |
27.05.2025 13.33 | Ylöjärven Ilves juhli salibandykautta – pelaajia ja seuratoimijoita palkittiin |
20.05.2025 12.46 | Ylöjärven Ilves työllistää useita nuoria harrasteryhmien apuohjaajina! |
18.05.2025 20.29 | Citius, Altius, Fortius - Communis |
15.05.2025 22.44 | Ylöjärveläisnuorten joukkueet vastakkain miesten jalkapallo-ottelussa |
06.05.2025 16.20 | Tule kokeilemaan salibandya Ylöjärven Ilvekseen! Uusi kausi starttaa kesäkuussa! |