15
ELO
20.10
Ikämiehet, M45 Kakkonen

FC TEIVO - YIlves   

Ylöjärvi Soppeenharju TN pieni 1

Papat tavoittelivat taivaita

Hurjaan syyskuntoon äitynyt YIlveksen pappalauma lähti ylivoimaisena ennakkosuosikkina FC Teivon sininuttuja vastaan syyskierroksen kolmannessa ottelussaan. Kyse oli vain siitä, millä numeroilla voitto tulisi tällä kertaa. Kaksinumeroinen voittokaan ei tuntunut mahdottomalta, sillä avoin taivaskaan ei ollut rajana.

Ensimmäinen puoliaika antoi jo vähän enteitä, ettei maalikarkeloita kenties tulisikaan. Pallo pyöri kyllä Teivon päädyssä, mutta ensimmäistä maalia saatiin odottaa pitkälti yli vartin verran. Mutta odotushan kannatti! Sen verran komea oli Junnun kulmapotku Janne Ramosin päähän, josta pallo otti 10 bofooria lisävauhtia ja päätyi venyttämään maaliverkon silmukoita. Kaupungin miehet joutunevat vaihtamaan uuden verkon viikonlopuksi.

Viime sunnuntain kurinalaiset otteet miesvartiointeineen olivat käyriemme takaraivossa lähes koko ottelun. Mitä nyt Jallu näki maalilta jonkun kyseenalaisen puolustusratkaisun ja kehitti siitä palautteena uutta jalkapallosanastoa. Kun vaihdossa olleet atleetit (!) tunsivat jo nahoissaan, että 60 minuuttia alkoi olla täynnä, joukkueemme sai ottelun 17. kulmapotkun. Pahaksi onneksi kentälle oll päätynyt pelkkiä hyökkääjiä, joilla oli lisäksi vaikkua korvissaan. Papat tavoittelivat taivaita ja unohtivat, että 1-0 riittäisi komeaan kolmen pisteen voittoon. Silloin se tapahtui, mitä eniten pelättiin! Teivo rynnisti kulman jälkeisellä vastaiskulla ensin 2 vs. 1 -hyökkäykseen, jonka Jussi sai vielä hidastettua 4 vs 4 -tilanteeksi. Mutta sitten kaksi pappaamme unohti vartioitavansa ja päätti yrittää paitsioansaa iskien yhdessä kohti pallollista kolmatta sinipaitaa. Teivohan ei noita paikkoja hukkaa. Ja kun tuomarikaan ei ollut näkevinään seuranneita kahta selvää paitsiosyöttöä, pallo vietiin keskelle. Vaihtopenkkiläiset joutuivat vähäisiä hiuksiaan repien katsomaan tapahtumia aitiopaikalta. Jytky määräsi koko joukkueelle ylimääräiset harjoitukset, joissa F9-pojat tulevat toimimaan malliryhmänä.

Asioista hyvin perillä olevat tahot näkivät loppuratkaisun toisin. Illansuussa Oy Veikkaus Ab:ssä oli huomattu järkyttävän suuri panos tulosvedossa 1-1-tulokselle Tampereen piirin KKI-45 Kakkosen ottelussa Teivo - YIöjärven Ilves. Veikkauksen miehet olivat hälyttäneet Palloliiton tarkkailijan Soppeelle, mutta ainoa ajokuntoinen ehti paikalle vasta loppuvihellyksen jälkeen, vaikka oli matkalla kahdesti väläyttänyt peltipoliiseja. Mainittu tarkkailija oli haastatellut Helinin Mikaa (erotuomari) ja kysellyt näkemystä sopupelistä ja tahallisesta tasapelistä. Mika oli kieltänyt kaiken odottaen ilmeisesti tällä hetkellä pientä provikkaa vedonlyöneeltä. Tässä julkisesti ei voida nyt paljastaa, kuka tulosvetoa oli pelannut. Muille papoille se selviää kuitenkin viimeistään, kun asianosainen päräyttää uudella autollaan seuraavaan kotiotteluumme Valoa vastaan 26.8.

(Rahastonhoitajalle terveisiä: Tähtipelaajiemme kausimaksu on kuulema liian suuri.)

Joukkueen ajankohtaiset ottelut

Ei otteluita
Ottelulista

Ylöjärven Ilves ry


Kuruntie 26, 33480 Ylöjärvi

toimisto@ylojarvenilves.fi

y-tunnus: 1017797-7